Sudionici projekta Igrajmo se glagoljicom u studenom 2021. imali su zadatak istražiti glagoljička nalazišta u svom kraju. Cilj ovog zadatka bio je okupiti nalazišta glagoljičke kulturne baštine (spomenike, pisanu baštinu, uporabne i ukrasne predmete) s područja slavenskih prostora.
Proučavajući literaturu s mrežnih stranica, knjižnica, arhiva i drugih dokumentacijskih izvora učenici su imali zadatak pronaći najznačajnije spomenike glagoljičke kulturne baštine svoje zemlje. Te su pronalaske trebali dokumentirati fotografijom, napisati njihov naziv, kratko pojašnjenje, gdje su pronađeni, čuvani i koji im je značaj. Pronađene materijale sudionici su mogli poslati u bilo kojem obliku ili u više različitih oblika (prezentacija, video zapis, poveznica...). Na kraju su svi radovi objedinjeni u aplikaciji ThingLink te je napravljena interaktivna karta zajedničkih glagoljičkih nalazišta.
U aktivnostima su sudjelovali učenici OŠ Augusta Šenoe istražujući glagoljička nalazišta u Hrvatskoj i izradivši vlastitu interaktivnu kartu glagoljičkih spomenika, a nakon istraživanja riješili su kratki kviz i provjerili što su naučili.
Učenici OŠ Josipovac istražili su neke od spomenika pisane glagoljicom te svaki od njih predstavili na posteru izrađenom u aplikaciji Canva.
Učenici četvrtog razreda OŠ Dragutina Lermana u Brestovcu istraživajući o glagoljici otkrili su kako najviše nalazišta ima u Istri i na Kvarneru, ali temeljitim pretraživanjem informacija otkrili su kako je glagoljica pronađena i u Slavoniji uz crkvice duž rijeke Orljave.
Učenici OŠ „Ivan Leko“ u Prološcu istraživali su koristeći e-izvore i literaturu dostupnu u školskoj knjižnici. Oslanjali su se na savjete starijih i iskusnijih kolega koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Mali knjižničari, a svoje rezultate objedinili su u zajedničkoj prezentaciji.
Svoje uratke podijelili su i učenici OŠ „Petefi Šandor“ iz Novog Sada, koji su istražili pisane spomenike glagoljičke kulture baštine, s krajnji produkt bila je prezentacija urađena u alatu Canva.
Učenici OŠ Loka Črnomelj iz Slovenije proučavali su glagoljicu nađenu na obroncima slovenske Istre gdje je nađeno najviše predmeta, osobito u okolici Kopra.
Učenici OŠ Jagode Truhelke iz Osijeka istraživali su glagoljička nalazišta duž cijele Hrvatske a svoje prezentacije napravili u raznim digitalnim alatima (Sutori, Canva…).
Add comment
Comments