eT Igrajmo se glagoljicom! (21./22.)
Započeo je međunarodni eTwinning projekt "Igrajmo se glagoljicom!" u koje je uključeno 4 škole iz inozemstva i 5 škola iz Hrvatske.
Nositelji projekta su Irena Bando (OŠ Jagode Truhelke, Osijek) i Anita Drenjančević Ex Kočiš (OŠ Josipovac).
Kako glagoljička kulturna baština već duže vrijeme zauzima značajno mjesto u prostoru odgoja i obrazovanja, za njeno kvalitetno izučavanje potrebni su složeni kreativni pristupi zasnovani na istraživačkom procesnom učenju, strukturiranom pretraživanju informacija te učenja kroz igru i stvaralaštvo. To se u ovom projektu nastoji postići integracijom više nastavnih predmeta, spajanjem stvarne i virtualne stvarnosti, kreativnim korištenjem IKT, učenjem kroz igru i likovnim radionicama....
Izučavanje važnosti starog hrvatskog (staroslavenskog) pisma ovim će projektom sumirati spoznaje i dati rezultate rada različitih zemalja te tako obraditi temu u širem slavenskom kontekstu.
Projekt će trajati 10 mjeseci, odnosno do kraja ove školske (nastavne) godine.
Izložba učeničkih radova eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu
Izložba učeničkih likovnih radova u okviru međunarodnog eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom (Upoznajmo stara pisma), koja je postavljena i predstavljena 27. svibnja 2022. na manifestaciji Knjižna booka u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.
DISEMINACIJA PROJEKTA
RAZNE MREŽNE STRANICE
Inicijalni i završni kviz o poznavanju glagoljice
Na početku projekta Igrajmo se glagoljicom, u listopadu 2021. godine, provela se online anketa s ciljem ispitivanja inicijalnog znanja učenika o glagoljici. Anketu su rješavali učenici svih škola koje su sudionice Projekta.
Evaluacija eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom
Završna anketa o glagoljici- evaluacija napretka znanja o glagoljici učenika
Videokonferencije sudionika projekta
Tijekom provedbe eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom održalo se pet videokonferencija sudionika i voditelja Projekta.
Glagoljički straničnici
U travnju, 2022. u sklopu eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom, učenici su izrađivali straničnike za knjige inspirirani glagoljicom i glagoljičkim slovima. Straničnike su mogli ukrašavati s ornamentima glagoljičkih spomenika te ih izrađivati u nekoj likovnoj tehnici ili ih kreirati digitalno.
Edukativne igre o glagoljici
Sudionici eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom u ožujku 2022. izrađivali su edukativne igre o glagoljici (puzzle, memori, križaljke) s raznim digitalnim alatima (npr. WordWall, Mach the Memory, Jigsaw Planet).
Glagoljički inicijal i izložba radova
U veljači 2022. unutar eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom sudionici projekta su izrađivali inicijale glagoljičkih slova.
Transliteracija latiničnog teksta na glagoljicu
Sudionici eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom, u siječnju 2022., proveli su aktivnost transliteraciju latiničnog teksta na glagoljicu.
Likovna radionica izrade božićnih ukrasa i izložbe radova
Tijekom prosinca 2021. sudionici eTwinning projekta Igrajmo se glagoljicom organizirali su likovne radionice izrade glagoljičkih božićnih ukrasa. Polaznici su se služili raznim likovnim tehnikama, a po završetku radionica svaka je škola organizirala izložbu - virtualnu ili u stvarnom prostoru.
Mape nalazišta
Sudionici projekta Igrajmo se glagoljicom u studenom 2021. imali su zadatak istražiti glagoljička nalazišta u svom kraju. Cilj ovog zadatka bio je okupiti nalazišta glagoljičke kulturne baštine (spomenike, pisanu baštinu, uporabne i ukrasne predmete) s područja slavenskih prostora.
Create Your Own Website With Webador